and | 2018 Results

Apple Trample 2008 - Group Results

Results from past Apple Trample Races

Male Results by Age Group

****Overall Male Winner****

Place in   Overall  
Group     Place     Bib #  Last Name       First Name     Age       Time  
1       1         83     Dodson         Brad         23       0:15:38.20

M09 & Under Results  
                                     
Place in   Overall  
Group     Place     Bib #  Last Name       First Name     Age       Time  

1       157       33     Abrahamian     Anthony       7       0:27:18.04

M10-14 Results                          
                                   
Place in   Overall  
Group     Place     Bib #  Last Name       First Name     Age       Time  

1       6         126   Thomson       Jim           14       0:17:40.34
2       13         93     Graf         Eric         14       0:19:08.05
3       14         127   Thomson       Sam           14       0:19:15.47
4       33         34     Abrahaamian     Alex         14       0:21:25.70
5       47         851   Gentile       Joseph         14       0:22:25.73
6       51         46     Rigsby         Shane         11       0:22:36.61
7       60         841   Buchanan       Jimmy         13       0:23:22.52
8       66         82     Hayes         Colin         10       0:23:35.32
9       69         16     Inman         Ryan         13       0:23:43.34
10       75         13     Briggs         Lonnie         10       0:23:55.70
11       89         995   Miller         Joshua         13       0:24:16.02
12       90         881   Rose         Christian       13       0:24:16.57
13       111       888   Richards       Tyler         10       0:25:13.97
14       149       62     Callahan       Ryan         13       0:27:03.43
15       150       55     Inman         Adrien         10       0:27:04.09
16       166       76     Armolt         Doug         14       0:27:39.74
17       173       984   Schmidt       Christian       12       0:27:47.43
18       196       994   Miller         Joseph         14       0:29:05.81
19       281         5     Minch         Nicholas       11       0:39:55.58

M15-19 Results                          
                                   
Place in   Overall  
Group     Place     Bib #  Last Name       First Name     Age       Time  

1       8         64     Timbers       Khiry         17       0:17:55.22
2       9         48     Stewart       Chris         18       0:18:32.85
3       10         974   Graves         Corey         18       0:18:46.14
4       11         832   Tingler       Josh         19       0:18:57.67
5       12         59     Hipelius       Michael       16       0:19:03.66
6       15         890   McDonald       Cody         15       0:19:35.63
7       21         35     Abrahamian     Andy         16       0:20:21.21
8       24         101   Harris         Andrew         17       0:20:43.29
9       28         18     Carroll       Ryan         17       0:21:06.86
10       36         73     Navarro       Jesse         16       0:21:32.18
11       48         7     Minch         Ryan         15       0:22:25.89
12       52         895   Douglas       Blake         17       0:22:48.69
13       59         6     Minch         Matt         17       0:23:20.27
14       62         910   O’Connor       Michael       15       0:23:26.59
15       63         79     Newman         Samuel         18       0:23:28.62
16       100       950   Michael       Phillip       15       0:24:42.33

 

M20-24 Results                          
                                   
Place in   Overall  
Group     Place     Bib #  Last Name       First Name     Age       Time  


1       2         973   Matlick       Jared         22       0:15:55.65
2       19         49     Pevahouse       Jeremy         23       0:19:56.72
3       40         19     Shetler       Joe           20       0:21:38.88
4       57         932   Morris         Justin         24       0:23:13.52
5       125       884   Miller         James         22       0:25:50.71
6       134       856   Mann         Jonathan       24       0:26:18.50
7       140       879   Eckenrode       Stewart       24       0:26:34.05

 

M25-29 Results                          
                                   
Place in   Overall  
Group     Place     Bib #  Last Name       First Name     Age       Time  

1       4         940   Eissens       Mark         28       0:17:02.22
2       5         96     Sponaugle       Brad         28       0:17:22.49
3       25         805   Richardson     Steven         27       0:20:57.19
4       29         100   Combs         David         29       0:21:08.34
5       32         811   Pickard       Joe           26       0:21:24.27
6       35         952   McCarthy       Sean         29       0:21:31.24
7       82         63     Snowden       Stetson       26       0:24:05.04
8       93         81     Allar         Justin         28       0:24:28.38
9       106       956   Harding       Aaron         29       0:24:55.46
10       112       23     Conlon         Ryan         25       0:25:15.07
11       120       30     Merkel         Joseph         26       0:25:26.82
12       126       898   Balenger       Adam         27       0:25:53.95
13       136       891   Sencindiver     Tim           28       0:26:22.46
14       138       855   Agoney         Sean         26       0:26:25.64
15       171       99     Spiker         Jason         27       0:27:46.00
16       188       74     Riggleman       Jared         28       0:28:29.61
17       227       812   Alderton       Joshua         27       0:31:31.85

 


M30-34 Results                          
                                   
Place in   Overall  
Group     Place     Bib #  Last Name       First Name     Age       Time  

1       3         58     Brown         Karsten       34       0:16:46.46
2       18         114   Miller         Bobby         30       0:19:50.13
3       54         987   Bunting       Matthew       31       0:22:59.56
4       87         70     Roy           Chad         31       0:24:14.76
5       95         971   Neal         Jared         30       0:24:33.60
6       124       67     Knott         Matthew       34       0:25:49.17
7       129       121   Murray         James         34       0:25:57.63
8       132       889   Hopkins       Brad         33       0:26:08.12
9       146       810   Franklin       Shawn         33       0:26:55.69
10       147       78     Bowers         Jason         31       0:26:56.95
11       172       29     Lewis         Tony         30       0:27:46.49
12       187       990   Seilhamer       Adam         31       0:28:28.40
13       242       123   Lewin         Jonathan       30       0:33:14.95
14       243       124   Lewin         Aaron         33       0:33:29.50

 


M35-39 Results                          
                                   
Place in   Overall  
Group     Place     Bib #  Last Name       First Name     Age       Time  

1       39         86     Romine         Brian         39       0:21:35.53
2       44         57     Roland         James         36       0:22:04.31
3       86         938   Rebuck         Chris         37       0:24:13.99
4       96         109   Palmer         Walt         39       0:24:34.15
5       99         901   Bennett       Chad         37       0:24:36.01
6       104       116   Shank         Ron           38       0:24:44.91
7       114       24     Rice         Anthony       36       0:25:18.20
8       121       119   Hart         Eric         37       0:25:30.17
9       123       982   Caldwell       Christopher     39       0:25:48.79
10       135       894   Harden         James         37       0:26:21.63
11       185       924   Haley         Kent         38       0:28:18.79
12       186       949   Michael       Tim           38       0:28:25.66
13       189       842   Muhl         Joe           37       0:28:41.09
14       193       50     Starliper       Kevin         39       0:28:56.63
15       202       953   Stone         Robert         39       0:29:35.36
16       203       92     Lowery         Charles       38       0:29:37.17
17       222       75     Armolt Jr.      Ronald         37       0:30:56.21
18       235       861   Lowery         John         39       0:32:18.27
19       262       906   Poland         John         38       0:35:43.96

 


M40-44 Results                          
                                   
Place in   Overall  
Group     Place     Bib #  Last Name       First Name     Age       Time  

1       16         94     Rice         JR           43       0:19:38.37
2       30         97     Peters         Mark         40       0:21:12.84
3       37         871   Cole         John         43       0:21:32.67
4       43         45     Morton         Charles       42       0:21:58.43
5       45         32     Tell         Clifford       44       0:22:14.85
6       49         111   Clark         Brian         40       0:22:30.73
7       58         849   Gentile       David         42       0:23:15.60
8       74         820   Munnis         James         44       0:23:53.01
9       76         993   Abbruzzese     Michael       42       0:23:56.47
10       83         911   Avey         Guy           41       0:24:05.91
11       94         893   Folk         Tim           40       0:24:30.74
12       101       943   Potts         Gary         41       0:24:42.99
13       102       106   Harman         Ron           41       0:24:43.65
14       115       870   Janelle       Chris         42       0:25:18.91
15       142       104   Anders         Duane         44       0:26:45.42
16       184       916   Martinez       Christopher     44       0:28:17.31
17       224       961   Paulsen       Daren         40       0:31:04.23
18       225       992   Neely         Robert         42       0:31:20.32
19       233       907   Amores         Chris         40       0:32:14.86
20       250       902   Brown         Brad         41       0:34:02.19
21       272       873   Kees         Andy         41       0:36:31.36

 


M45-49 Results                          
                                   
Place in   Overall  
Group     Place     Bib #  Last Name       First Name     Age       Time  

1       27         17     Comer         Dan           45       0:21:05.92
2       34         31     Williams       Clifton       45       0:21:27.84
3       38         125   Kellogg       Jeffrey       48       0:21:33.28
4       41         831   Bartley       Dale         45       0:21:50.03
5       46         808   Peddicord       Herb         49       0:22:21.56
6       79         809   Yates         David         45       0:24:01.63
7       80         863   Deneseus       Mike         45       0:24:02.07
8       81         876   Kudla         David         46       0:24:03.61
9       116       919   Cunningham     Brian         47       0:25:19.18
10       130       118   Rodgers       Jim           49       0:25:59.45
11       137       966   Rothstein       Barry         49       0:26:24.71
12       165       986   Schmidt       Christian       49       0:27:39.19
13       168       51     Starner       Brian         47       0:27:42.54
14       195       813   Little         John         48       0:29:01.85
15       240       53     Goodwin       Mark         46       0:33:01.55
16       251         2     Wood         Steven         46       0:34:03.67
17       282         3     Minch         Paul         45       0:39:56.56
18       293       903   Grim         Darin         48       0:45:36.28

 


M50-54 Results                          
                                   
Place in   Overall  
Group     Place     Bib #  Last Name       First Name     Age       Time  

1       7         989   Meadows       Mike         51       0:17:41.82
2       20         115   Gravatt       Glenn         51       0:19:57.05
3       22         103   Clark         Tim           50       0:20:26.54
4       23         928   Kremer         Myron         51       0:20:32.75
5       53         927   Gavin         James         51       0:22:50.94
6       85         824   Roach         Steve         51       0:24:07.89
7       97         968   Yesko         William       50       0:24:34.70
8       108       900   Smallwood       Willis         51       0:25:05.95
9       122       875   Quigley       Tim           51       0:25:35.77
10       207       981   Campbell       Matthew       50       0:29:54.36
11       216       848   Peters         Michael       53       0:30:33.63
12       290       936   Morris         Kevin         54       0:45:29.91

 


M55-59 Results                          
                                   
Place in   Overall  
Group     Place     Bib #  Last Name       First Name     Age       Time  

1       17         110   Senseney       Bill         59       0:19:47.54
2       68         15     Briggs         Don           55       0:23:41.80
3       105       853   Spataro       John         55       0:24:51.50
4       107       852   Shields       Mark         55       0:24:58.48
5       109       85     Shantz         Tom           56       0:25:07.82
6       143       12     Westhafer       Brad         56       0:26:49.98
7       163       807   Yates         Ed           56       0:27:36.61
8       192       112   Helmick       Steve         59       0:28:45.10
9       204       825   Moran         Robert         58       0:29:38.05
10       209       839   Bereneijer     Andy         55       0:30:01.34
11       280       858   Agnew         Richard       59       0:39:46.51

 


M60-64 Results                          
                 
Place in   Overall  
Group     Place     Bib #  Last Name       First Name     Age       Time  

1       64         854   Kitchen       Ray           63       0:23:30.98
2       110       937   Ohman         Vern         63       0:25:12.81
3       113       930   Grainger       Ed           64       0:25:17.43
4       144       913   Reeser         Patrick       61       0:26:54.10
5       151       105   Michael       George         62       0:27:04.75
6       200       939   Mason         Craig         60       0:29:21.52
7       245       122   Lewin         Lucien         64       0:33:47.96
8       255       905   Sommerfeld     David         62       0:34:37.12
9       294       958   Kursey         Floyd         60       0:45:39.79

 

M65-69 Results                          
                                   
Place in   Overall  
Group     Place     Bib #  Last Name       First Name     Age       Time  

1       91         834   Roberts       Teddy         67       0:24:18.77
2       260       996   Irianni       Francisco       65       0:35:23.47
3       267       77     Armolt         Ronald         65       0:36:13.46

 

M70 & Up Results                        
                                   
Place in   Overall  
Group     Place     Bib #  Last Name       First Name     Age       Time  

1       211       71     Gurtler       Robert         73       0:30:18.80

Female Results by Age Group

****Overall Female Winner****

Place in   Overall  
Group     Place     Bib #  Last Name       First Name     Age       Time  
1       26         1     Pollard       Brittany       13       0:21:02.41

****Overall Female Wheelchair Winner****

Place in   Overall  
Group     Place     Bib #  Last Name       First Name     Age       Time  
1         271       838   *Berkemeijer*    Belinda       26       0:36:30.70

 

F09 & Under Results
                                     
Place in   Overall  
Group     Place     Bib #  Last Name       First Name     Age       Time  

1       277       108   Johnstone       Brittnee       9       0:38:57.41

 

F10-14 Results                          

Place in   Overall  
Group     Place     Bib #  Last Name       First Name     Age       Time  


1       71         14     Briggs         Molly         12       0:23:44.93
2       72         120   Harrison       Destiny       11       0:23:45.37
3       77         835   Winalski       Laura         12       0:23:56.74
4       117       999   Hipelius       Judy         13       0:25:19.51
5       119       954   Stone         Fallon         13       0:25:25.61
6       156       817   Smith         Amanda       13       0:27:15.57
7       181       970   Griffioen       Miriam         14       0:28:12.04
8       201       862   Lowery         Abbee         10       0:29:32.12
9       208       1000   Dunnigan       Antonia       11       0:29:56.56
10       253       976   Sigler         Marra         10       0:34:27.01
11       263       978   Null         Amanda         14       0:35:47.15
12       276       107   Johnstone       Ashlee         12       0:38:56.59
13       279       859   Agnew         Katherine       11       0:39:39.81
14       291       947   Deneseus       Amanda       11       0:45:33.04
15       292       929   Grim         Hannah         11       0:45:35.24
16       297       56     Dunn         Frannie       14       0:47:16.00

 

F15-19 Results                          
                                   
Place in   Overall  
Group     Place     Bib #  Last Name       First Name     Age       Time  

1       42         9     Myers         Mina         15       0:21:57.17
2       78         98     Weyant         Ashley         17       0:23:59.82
3       92         935   Morris         Brooke         17       0:24:20.25
4       98         874   Gletner       Rebekah       16       0:24:35.13
5       158       872   Kees         Jesika         15       0:27:19.20
6       167       983   Tiegs         Emily         17       0:27:42.10
7       169       991   Neely         Kaitlyn       15       0:27:43.53
8       210       815   Wegnyniak       Danille       19       0:30:17.38
9       234       117   Rodgers       Lexi         19       0:32:15.41

 

F20-24 Results                          
                                   
Place in   Overall  
Group     Place     Bib #  Last Name       First Name     Age       Time  

1       61         931   Morris         Amber         24       0:23:23.57
2       65         941   Kershner       Brittany       23       0:23:33.01
3       67         878   Vaca         Miranda       24       0:23:38.51
4       128       960   Conlon         Brianna       22       0:25:55.11
5       139       857   Mann         Meagan         23       0:26:33.55
6       154       54     Bloom         Lindsey       20       0:27:10.46
7       190       37     Purdue         Jessica       22       0:28:43.62
8       191       36     Hollida       Kathryn       20       0:28:44.28
9       217       90     Shaw         Rachel         24       0:30:37.15
10       252       959   Kraus         Nicole         23       0:34:06.91
11       275       40     Hubbard       Danielle       22       0:38:36.15

 

F25-29 Results                          

Place in   Overall  
Group     Place     Bib #  Last Name       First Name     Age       Time  

1       31         61     Bergmann       Laura         26       0:21:23.01
2       50         955   Harding       Kate         27       0:22:31.88
3       141       880   Eckenrode       Heather       25       0:26:39.21
4       179       28     Lewis         Sarah         29       0:28:04.95
5       212       847   Higgins       Rikki         25       0:30:19.13
6       231       87     Denton         Meredith       26       0:31:57.67
7       238       25     Orlando       Jami         25       0:32:47.65
8       241       44     Moore         Elizabeth       26       0:33:02.15
9       256       38     Hunt         Jessica       27       0:34:38.38
10       258       921   Schafferman     Hanna       28       0:35:03.87
11       274       39     Darby         Crystal       26       0:38:13.58

 

F30-34 Results                          
                                                                       
Place in   Overall  
Group     Place     Bib #  Last Name       First Name     Age       Time  

1       55         946   Matczak       Meredith       30       0:23:05.88
2       70         882   Ludwick       Julie         32       0:23:44.44
3       118       66     Knott         Laura         33       0:25:21.44
4       159       845   Barney         Jen           33       0:27:23.76
5       160       60     Stewart       Andrea         31       0:27:27.05
6       164       65     Evers         Sheila         31       0:27:38.04
7       176       972   Neal         Kathryn       30       0:27:56.22
8       180       816   Waldeck       Stephanie       33       0:28:08.79
9       197       830   Whitmore       Jen           31       0:29:07.95
10       199       52     McKinney       Kelley         32       0:29:19.87
11       213       923   Haley         Tara         32       0:30:24.41
12       220       823   Bledsoe       Chanty         31       0:30:44.45
13       236       925   Shade         Kathy         32       0:32:28.87
14       237       980   Reineck       Jennifer       30       0:32:33.48
15       247       88     Murphy         Erica         30       0:33:50.87
16       249       89     Baden         Lana         32       0:33:59.55
17       261       102   Lozinski       Julie         30       0:35:40.12
18       299       80     Gibbons       Jeannie       31       0:47:43.00

 


F35-39 Results                          
                                                                       
Place in   Overall  
Group     Place     Bib #  Last Name       First Name     Age       Time  

1       56         826   Riner         Kathy         39       0:23:07.25
2       88         843   Muhl         Mary         36       0:24:15.36
3       155       886   Ignacio       Beth         37       0:27:15.19
4       162         8     Inman         Fran         36       0:27:30.57
5       170       892   Baith         Brandi         35       0:27:45.18
6       174       997   Craighead       Kristi         39       0:27:55.56
7       175       69     Bennett       Sandra         38       0:27:55.89
8       183       915   Martinez       Petri         39       0:28:16.15
9       206       68     Dankulich       Kimberly       38       0:29:52.00
10       215       985   Schmidt-Moore   Michele       36       0:30:30.72
11       219       948   Michael       Jill         37       0:30:38.69
12       239       962   Paulson       Cynthia       37       0:32:51.83
13       246       964   Chun         Esther         37       0:33:49.94
14       254       975   Sigler         Melissa       36       0:34:32.34
15       268       42     Crawford       Heidi         38       0:36:23.51
16       270       95     Rice         Tracy         38       0:36:29.72
17       284       806   Cleminson       Ann           37       0:41:30.21

 

F40-44 Results                          
                                   
Place in   Overall  
Group     Place     Bib #  Last Name       First Name     Age       Time  

1       73         819   Munnis         Suzy         43       0:23:47.35
2       84         850   Gentile       Ann           42       0:24:06.79
3       103       22     Cohee         Bridget       40       0:24:44.20
4       145       887   Zellman       Katrina       40       0:26:54.54
5       148       844   Bullett       Vicky         41       0:27:01.24
6       152       47     Rigsby         Linda         40       0:27:05.41
7       161       942   Potts         Michelle       41       0:27:29.69
8       198       920   Brown         Traci         42       0:29:18.82
9       221       945   Rush         Amy           43       0:30:49.51
10       228       21     James         Denise         40       0:31:45.09
11       232       965   Pacheco       Angela         42       0:31:58.99
12       248       944   Swan         Lynnie         42       0:33:54.39
13       259       11     Snyder         Mina         43       0:35:20.07
14       264       827   LeMaster       Elizabeth       42       0:35:47.86
15       266       43     Link         Valerie       41       0:36:07.96
16       286         4     Minch         Karen         44       0:44:31.63

 

F45-49 Results                          
                                   
Place in   Overall  
Group     Place     Bib #  Last Name       First Name     Age       Time  

1       127       869   Janelle       Sherri         45       0:25:54.39
2       133       829   Evarts         Cindy         49       0:26:14.27
3       153       846   Dunleavy       Jill         45       0:27:06.12
4       194       883   Gibbons       Pam           45       0:28:58.39
5       205       91     Baronner       Ann           49       0:29:43.65
6       218       860   Schwenger       Debbie         45       0:30:38.19
7       288       72     Carroll       Sue           49       0:45:09.48

 

F50-54 Results                          
                                   
Place in   Overall  
Group     Place     Bib #  Last Name       First Name     Age       Time  

1       131       877   Helmick       Debbie         50       0:26:00.82
2       177       84     Shantz         Karen         53       0:27:58.91
3       182       866   McCusker       Angie         51       0:28:12.69
4       223       113   Fuegi         Karen         51       0:30:57.47
5       226       814   Little         Faith         51       0:31:31.14
6       230       867   Deem         Debbie         54       0:31:55.58
7       265       27     Spataro       Val           54       0:35:56.16
8       287       934   Morris         Terry         50       0:44:31.69
9       289       969   Griffioen       Makieke       54       0:45:27.05

 


F55-59 Results                          
                                   
Place in   Overall  
Group     Place     Bib #  Last Name       First Name     Age       Time  

1       178       836   Pickard       Patricia       58       0:27:59.73
2       229       897   Lilly         Sue           55       0:31:55.25
3       244       26     Fear         Marion         56       0:33:42.96
4       269       840   Bonifant       Vicki         58       0:36:23.73
5       273       951   McCarthy       Alice         57       0:38:00.67
6       295       926   Johnson       Harriet       59       0:45:41.11
7       298       20     Myers         Diane         56       0:47:17.00

 

F60-64 Results                          
                                   
Place in   Overall  
Group     Place     Bib #  Last Name       First Name     Age       Time  

1       214       963   Brookreson     Susan         61       0:30:26.22
2       257       922   Pentony       Akiko         64       0:34:59.75
3       278       912   Eberhart       Diane         63       0:39:30.37
4       283       904   Sommerfeld     Linda         60       0:41:29.17
5       296       957   Kursey         Michaela       60       0:45:41.17

 


F65-69 Results                          
                                   
Place in   Overall  
Group     Place     Bib #  Last Name       First Name     Age       Time  

1       285       828   Cleminson       Mary         66       0:43:10.18