and | 2018 Results

2000 Apple Trample Race Results

Results from past Apple Trample Races

With the Wellness Center at Martinsburg City Hospital taking over this venerable old event, and featuring a more accurately measured course than in previous years, 127 runners took part in the 21st annual Apple Trample 5K on a warm Saturday afternoon in Martinsburg, West Virginia. The SVR’s own Ruth Riemenschneider was the women’s winner for the second straight year, while Justin Thaine took the men’s race.

1. Justin Thaine, 22 17:06.2 5:31 1st M Overall
2. William Sam Shipp, 30 17:16.6 5:34 1st M 30-34
3. Alan Zimmell, 41 17:51.5 5:46 1st M 40-49
4. Garland Engle, 39 18:00.3 5:48 1st M 35-39
5. Chris Northrup, 37 18:11.2 5:52 2nd M 35-39
6. Kendal Hudson, 15 18:40.9 6:02 1st M 14-18
7. Philip Movat, 17 18:44.6 6:03 2nd M 14-18
8. Bill Osuch, 47 19:05.9 6:10 2nd M 40-49
9. Ray Kitchen, 55 19:10.7 6:11 1st M 50-59
10. Mark Neely, 37 19:20.9 6:14 3rd M 35-39
11. Weaky Weak, 43 19:28.2 6:17 3rd M 40-49
12. Michael Meadows, 43 19:29.9 6:17 4th M 40-49
13. Jon Keene, 17 19:37.6 6:20 3rd M 14-18
14. Daniel Comer, 37 19:41.5 6:21 4th M 35-39
15. Ercan Akkus, 23 19:45.3 6:22 1st M 19-29
16. Bruce Strathearn, 55 19:49.9 6:24 2nd M 50-59
17. Ruth Riemenschneider, 43 19:55.0 6:25 1st F Overall
18. Pokey McPokester, 26 20:08.8 6:30 2nd M 19-29
19. Wes Swaim, 29 20:15.4 6:32 3rd M 19-29
20. Craig Dixson, 40 20:18.1 6:33 5th M 40-49
21. Myron Kremer, 43 20:34.7 6:38 6th M 40-49
22. Scott Cammer, 41 20:44.5 6:41 7th M 40-49
23. Clifton Williams, 37 21:14.0 6:51 5th M 35-39
24. Barry Beck, 40 21:24.9 6:54 8th M 40-49
25. Billy Farrell, 52 21:32.5 6:57 3rd M 50-59
26. Mike Brown, 37 21:39.2 6:59 6th M 35-39
27. Heather Kremer, 37 21:42.2 7:00 1st F 30-39
28. Jonathan Wachtel, 17 21:45.2 7:01 4th M 14-18
29. Kevin Coulter, 40 21:48.3 7:02 9th M 40-49
30. Deanna Alby, 35 21:53.6 7:04 2nd F 30-39
31. Nicholas Belotte, 10 21:59.4 7:06 1st M 13 & Under
32. Frank Stanley, 36 22:03.1 7:07 7th M 35-39
33. John Belotte, 47 22:24.5 7:14 10th M 40-49
34. Vicky Krossman, 31 22:26.0 7:14 3rd F 30-39
35. David Arbogas, 36 22:33.4 7:17 8th M 35-39
36. Jeremy Pevahouse, 15 22:38.1 7:18 5th M 14-18
37. Ron Dantzic, 44 22:40.2 7:19 11th M 40-49
38. Sandra Wachtel, 44 22:50.6 7:22 1st F 40-49
39. Tammy Desimone, 32 22:51.1 7:22 4th F 30-39
40. Michael Knisely, 26 22:55.1 7:24 4th M 19-29
41. Patrick Blanc, 44 23:00.9 7:25 12th M 40-49
42. Nancy Specht, 48 23:10.4 7:29 2nd F 40-49
43. Steve Roach, 43 23:12.5 7:29 13th M 40-49
44. Natasha Redman, 12 23:13.0 7:29 1st F 13 & Under
45. Hope Morris, 28 23:14.8 7:30 1st F 19-29
46. Tierney Pitzer, 31 23:18.9 7:31 5th F 30-39
47. Robert Stirling, 14 23:22.0 7:32 6th M 14-18
48. George Stilwell, 47 23:23.6 7:33 14th M 40-49
49. Lauren Stilwell, 17 23:24.0 7:33 1st F 14-18
50. Steve Emmons, 31 23:28.5 7:34 2nd M 30-34
51. Bill Reilley, 47 23:28.7 7:34 15th M 40-49
52. Darin Meadows, 35 23:32.6 7:36 9th M 35-39
53. Brooks Nucilli, 8 23:35.7 7:37 2nd M 13 & Under
54. Katie Farrell, 8 23:36.0 7:37 2nd F 13 & Under
55. Robert Sanders, 51 23:42.4 7:39 4th M 50-59
56. Evie Sanders, 16 23:55.7 7:43 2nd F 14-18
57. David Shroades, 48 23:56.4 7:43 16th M 40-49
58. Eddie Becker, 53 24:03.3 7:46 5th M 50-59
59. Denis Dirscherl, 66 24:03.6 7:46 1st M 60 & Over
60. Ed Grainger, 56 24:10.2 7:48 6th M 50-59
61. Kurt Miller, 37 24:17.9 7:50 10th M 35-39
62. Gina Riemenschneider, 16 24:19.8 7:51 3rd F 14-18
63. Kirstin Walker, 12 24:25.8 7:53 3rd F 13 & Under
64. Debbie Wienecke, 43 24:28.2 7:54 3rd F 40-49
65. Ashley Ausherman, 12 24:49.5 8:00 4th F 13 & Under
66. Anit Dudek, 14 24:52.5 8:01 4th F 14-18
67. Anne Stilwell, 15 24:52.9 8:02 5th F 14-18
68. Meagan Collins, 17 24:59.3 8:04 6th F 14-18
69. Hunter Barrat, 40 25:00.8 8:04 4th F 40-49
70. Ellen Muck, 38 25:02.0 8:05 6th F 30-39
71. James Ramsey, 44 25:14.5 8:09 17th M 40-49
72. Robert Kilby, 52 25:23.5 8:11 7th M 50-59
73. Joseph Eakle, 26 25:26.6 8:12 5th M 19-29
74. Larry Vogler, 46 25:27.8 8:13 18th M 40-49
75. Howard Cahill, 53 25:44.9 8:18 8th M 50-59
76. Kristina Heflin, 22 25:51.3 8:20 2nd F 19-29
77. Kate Bonifant, 19 26:12.1 8:27 3rd F 19-29
78. Ann Butler, 49 26:15.4 8:28 5th F 40-49
79. Zane McDonald, 10 26:21.9 8:30 3rd M 13 & Under
80. Suyog Beneglroo, 14 26:29.0 8:33 7th M 14-18
81. Dana DeJarnett, 38 26:31.3 8:33 7th F 30-39
82. Zach McDonald, 14 26:38.1 8:36 8th M 14-18
83. Diana Gaviria, 39 26:41.0 8:36 8th F 30-39
84. Stephen Dopson, 38 26:44.8 8:38 11th M 35-39
85. Leslie Kirk, 13 26:46.1 8:38 5th F 13 & Under
86. Rodger Ausherman Jr., 9 26:56.9 8:42 4th M 13 & Under
87. Linda Blanc, 44 26:57.2 8:42 6th F 40-49
88. Randy Pacatte, 33 26:58.6 8:42 3rd M 30-34
89. Challice Bonifant, 22 27:03.2 8:44 4th F 19-29
90. Brian Upwright, 41 27:05.4 8:44 19th M 40-49
91. Bill Fiery, 53 27:25.2 8:51 9th M 50-59
92. Lisa Kirk, 13 27:34.6 8:54 6th F 13 & Under
93. Ryleigh Nucilli, 12 27:34.9 8:54 7th F 13 & Under
94. Robert Nucilli, 36 27:35.9 8:54 12th M 35-39
95. Jodi Mallory, 25 28:09.4 9:05 5th F 19-29
96. Robert Baronner, 41 28:15.0 9:07 20th M 40-49
97. Karen Satornino, 45 28:16.2 9:07 7th F 40-49
98. Tom Shantz, 48 28:17.5 9:08 21st M 40-49
99. Larry Fuller, 47 28:21.1 9:09 22nd M 40-49
100. Ann Baronner, 41 28:28.9 9:11 8th F 40-49
101. Alice Federhoof, 44 28:40.7 9:15 9th F 40-49
102. Cynthia Witty, 29 28:51.4 9:19 6th F 19-29
103. Todd Glover, 27 28:52.6 9:19 6th M 19-29
104. Eldon Winston, 65 28:53.1 9:19 2nd M 60 & Over
105. Kathy Smith, 41 28:53.5 9:19 10th F 40-49
106. David Dupree, 44 28:54.0 9:19 23rd M 40-49
107. Karen Fuegi, 43 28:54.7 9:20 11th F 40-49
108. Michael Witty, 52 29:21.9 9:28 10th M 50-59
109. Beth Pippin, 32 29:25.0 9:29 9th F 30-39
110. Andrew Dopson, 8 29:32.8 9:32 5th M 13 & Under
111. Holly Romine, 32 30:16.7 9:46 10th F 30-39
112. Michele Adams, 32 30:50.8 9:57 11th F 30-39
113. Rodger Ausherman Sr., 40 30:51.1 9:57 24th M 40-49
114. Debra Glover, 29 30:51.3 9:57 7th F 19-29
115. Michael Witty Jr., 29 30:54.8 9:58 7th M 19-29
116. John Berry, 62 31:00.8 10:00 3rd M 60 & Over
117. Leesa Anderson, 36 31:24.8 10:08 12th F 30-39
118. Kyle Wienecke, 41 31:28.7 10:09 25th M 40-49
119. Barbara Vann, 39 31:38.6 10:12 13th F 30-39
120. Maxwell Wienecke, 10 31:44.2 10:14 6th M 13 & Under
121. Janet Smith, 46 31:52.1 10:17 12th F 40-49
122. Christina McDonald, 27 33:06.1 10:41 8th F 19-29
123. Lisa Dellinger, 31 33:06.3 10:41 14th F 30-39
124. Charles Gore, 71 33:21.7 10:46 4th M 60 & Over
125. Larry Hoerner, 56 46:41.1 15:04 11th M 50-59
126. Beth Kaleida, 24 49:07.2 15:51 9th F 19-29
Vicki Bonifant, 50 49:07.2 15:51 1st F 50 & Over